ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Zamachowiec z lotniska w Kabulu zwolniony kilka dni wcześniej z więzienia przez Talibów

utworzone przez | sty 4, 2022 | Wiadomości | 0 komentarzy

“Atak na lotnisku w Kabulu”, Eric Schmitt, New York Times, 1 stycznia 2022 r.:

…Stany Zjednoczone nie przeprowadziły żadnych nalotów na ten kraj od czasu, gdy ostatnie oddziały amerykańskie opuściły kraj 30 sierpnia.

Atak na lotniskową bramę Abbey Gate miał miejsce cztery dni wcześniej, podczas szaleńczych ostatnich dni największej ewakuacji cywilnej, jaką kiedykolwiek przeprowadziło amerykańskie wojsko. Był to jeden z najbardziej śmiertelnych ataków 20-letniej wojny w Afganistanie.

Państwo Islamskie zidentyfikowało zamachowca-samobójcę jako Abdula Rahmana Al-Logariego. Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że był byłym studentem inżynierii, który był jednym z kilku tysięcy bojowników uwolnionych z co najmniej dwóch więzień o zaostrzonym rygorze po tym, jak talibowie przejęli kontrolę nad Kabulem 15 sierpnia. Talibowie bezkrytycznie opróżnili obiekty, uwalniając nie tylko swoich uwięzionych członków, ale także bojowników z Islamskiego Państwa Khorasan lub ISIS-K, oddziału ugrupowania w Afganistanie i nemezis talibów.

„Trudno wyjaśnić, na czym polegało myślenie o wypuszczaniu ludzi, którzy stanowili zagrożenie dla talibów”, powiedział Edmund Fitton-Brown, wysoki rangą funkcjonariusz ONZ ds. kontrterroryzmu, na niedawnej konferencji bezpieczeństwa w Doha w Katarze….

JIHADWATCH