ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Wielka Brytania: Goście hotelowi nazywani przez personel „rasistami” po złożeniu skargi na afgańskich uchodźców „prowadzących zamieszki” w hotelu

utworzone przez | paź 11, 2021 | Wiadomości | 0 komentarzy

„Następnie gość powiedział »Płacę za to, że tu jestem, więc mam prawo złożyć skargę«, na co pracownik powiedział: »Nie, nie masz prawa«”.

Zgadza się. W zrujnowanej, oszałamiającej, dhimmi Wielkiej Brytanii dzisiaj nie masz prawa narzekać na to, co elity polityczne robią temu krajowi. Jeśli to zrobisz, zostaniesz publicznie upokorzony jako „rasista” i prawdopodobnie gorzej.

„Oszołomieni wczasowicze mówią, że pracownicy uznali ich za rasistów po tym, jak skarżyli się na afgańskie dzieci, które „prowadzą zamieszki” w zabytkowym Grand Hotelu w Scarborough”, Katie Feehan, MailOnline, 8 października 2021 r.:

Urlopowicze zostali nazwani „rasistami” gdy skarżyli się personelowi, że dzieci afgańskich uchodźców „prowadzą zamieszki” w Grand Hotelu Scarborough.

Goście hotelowi mówią, że bardzo współczują 200 uchodźcom przebywającym tam, dopóki nie znajdą stałego domu – ale ich dzieci zakłóciły ich pobyt i spowodowały spustoszenie.

Według skarg, niesforne afgańskie dzieci wpadają i wychodzą do pokojów innych ludzi, krzycząc i krzycząc i uruchomiając gaśnice,

Podobno nienadzorowani młodzi ludzie jeździli na skuterach po całym hotelu, naciskając wszystkie przyciski wind, powodując szkody i „zastraszając” gości.

Goście którzy skarżyli się pracownikom hotelu na zakłócenia lub prosili o wcześniejsze wymeldowanie, mówią że byli oszołomieni gdy personel oskarżył ich o rasizm.

Dwie kobiety z Billingham, które poprosiły agenta rezerwacyjnego National Holidays o anulowanie swojego pobytu za 338 funtów, powiedziały że zostały ostrzeżone że nie dostaną ani grosza.

Jeden z nich powiedział: „Naszą troską jest bezpieczeństwo i pozostawianie rzeczy w naszym pokoju z powodu tego, co czytamy o kradzieży i dzieciach biegających na dziko.

„W żadnym wypadku nie jesteśmy rasistami – pracowałem z uchodźcami i to nie ich wina.

„Całkowicie zgadzam się, że powinni byli wyjechać z kraju, ale obawiam się, że firma nie poinformowała nas, co robi Grand Hotel”.

Serwis TripAdvisor dla Grand Hotelu, zabytkowego budynku klasy II, który kiedyś był największym hotelem w Europie, został zasypany skargami na rzekome warunki w hotelu i zachowanie dzieci.

Jedna kobieta napisała, że ​​po godzinnej kolejce do zameldowania ona i jej partner poszli do swojego pokoju i byli zszokowani tym, co znaleźli.

Powiedziała: „Po drodze zdałem sobie sprawę, że wiele osób po prostu stało wokół, podczas gdy setki (lub wydawało się, że tak było) dzieci biegały wokół krzycząc i krzycząc.

„Po wielu „przepraszam” itp. znaleźliśmy pokój. Po wyciśnięciu przeszłości ludzi poszliśmy.

„Śikały po ścianach i na łóżku, dzieci wpadają i wychodzą z pokoju!

„Zdecydowaliśmy, że nie chcemy tam zostać i zeszliśmy z powrotem na dół (to samo dalej, co wchodzenie na górę!).

„Słyszałem, jak ludzie rozmawiali ze złością o dzieciach, a ludzie po prostu stali w pobliżu, byli uchodźcami, a kolejne autobusy po prostu parkowały.

„Nie miałem z tym problemu. Po prostu czułem, że powinniśmy być świadomi, że hotel będzie tak „gorączkowy”, że moglibyśmy zdecydować, czy hałas będzie dla nas problemem.

„Rozmawiałem z mężczyzną w recepcji, poprosiłem o zwrot pieniędzy i wyjaśniłem, dlaczego. Potem zaczął na mnie krzyczeć, nazywając mnie rasistą!

„Nie jestem rasistą – zarezerwowałem sobie przerwę po zakończeniu wakacji szkolnych, żeby było ciszej!

„Stanowczo odmówił mi zwrotu pieniędzy, więc wyszliśmy. Zapłaciliśmy 150 funtów za pokój na 1 noc, a następnie wyszliśmy i wróciliśmy do domu dzień wcześniej, ponieważ oboje byliśmy wyczerpani.

„Kiedy byliśmy w recepcji, co najmniej trzy inne osoby domagały się zwrotu pieniędzy z tych samych powodów”.

Inny zniesmaczony gość napisał: „Miejsce jest pełne niekontrolowanych dzieci uchodźców, które są całkowicie poza kontrolą i nikt ich nie dyscyplinuje”.

Inna recenzja brzmiała: „Ludzie nazywani rasistami przez recepcjonistki, jeśli narzekają. Widziałem mężczyznę wsiadającego do windy po 30-osobowej kolejce.

„Powiedział pracownikowi – Dlaczego tu mieszkają ci wszyscy ludzie, do którego mężczyzna pracujący w hotelu powiedział mu – Jesteś rasistą, nie powinieneś narzekać.

„Gość wtedy powiedział: „Płacę za to, że tu jestem, więc mam prawo złożyć skargę”, na co pracownik powiedział: „Nie, nie”.”…

Źródło