ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Talibowie wkraczają do Kabulu, żądają bezwarunkowej kapitulacji rządu centralnego

utworzone przez | sie 16, 2021 | Wiadomości | 1 komentarz

Ogromne zwycięstwo globalnego dżihadu dzięki uprzejmości złego zarządzania i świadomej ślepoty opiekunów Joe Bidena. Dobrze że Stany Zjednoczone wychodzą z Afganistanu, ale z wycofaniem się nie dało się gorzej załatwić.

KABUL, Afganistan (AP) — bojownicy talibów wkroczyli do Kabulu w niedzielę i dążyli do bezwarunkowej kapitulacji rządu centralnego, poinformowali urzędnicy, gdy zarówno Afgańczycy, jak i obcokrajowcy ścigali się do wyjścia, sygnalizując koniec 20-letniego zachodniego eksperymentu mającego na celu przekształcenie Afganistanu .

W oszałamiającym pogromie talibowie zajęli prawie cały Afganistan w nieco ponad tydzień. Setki miliardów dolarów wydanych przez USA i NATO przez prawie dwie dekady na budowę afgańskich sił bezpieczeństwa. Zaledwie kilka dni wcześniej amerykańska ocena wojskowa oszacowała, że ​​upłynie miesiąc, zanim stolica znajdzie się pod presją rebeliantów.

Zamiast tego talibowie szybko pokonali, dokooptowali lub wysłali afgańskie siły bezpieczeństwa do ucieczki z szerokich obszarów kraju. Pomimo że mieli pewne wsparcie lotnicze ze strony wojska USA.

W niedzielę powstańcy wkroczyli na przedmieścia Kabulu, ale najwyraźniej pozostali poza centrum miasta. Sporadyczne strzelaniny rozbrzmiewały echem, chociaż ulice były w większości ciche.

Robotnicy uciekli z biur rządowych a nad miastem unosił się dym, gdy pracownicy ambasady palili ważne dokumenty.

Rzecznik talibów, Suhail Shaheen powiedział katarskiemu anglojęzycznemu kanałowi informacyjnemu Al-Jazeera, że ​​rebelianci „oczekują pokojowego przeniesienia miasta Kabul”. Odmówił podania szczegółów dotyczących ewentualnych negocjacji między jego siłami a rządem.

Ale kiedy naciskano na to, jakiego rodzaju porozumienia chcą talibowie, Shaheen przyznał, że dążą do bezwarunkowej kapitulacji rządu centralnego….

Źródło JIHADWATCH