ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Talibowie gwarantują prawa kobiet „w granicach islamu”. To nie uspokaja.

utworzone przez | sie 19, 2021 | Wiadomości | 4 Komentarze

Reuters poinformował we wtorek, że co najmniej jeden światowy autorytet już godzi się z rządami talibów w Afganistanie: „Szef operacji terenowych dziecięcej agencji ONZ wyraził ostrożny optymizm co do współpracy z talibami po przejęciu przez nich władzy w Afganistanie, powołując się na ich wczesne wypowiedzi wsparcia edukacji dziewcząt”. Źródłem tego optymizmu mógł być rzecznik talibów Zabiullah Mudżahid, który brzmiał pozornie uspokajająco: „Zamierzamy pozwolić kobietom pracować i uczyć się, kobiety będą bardzo aktywne w społeczeństwie… gwarantujemy wszystkie ich prawa w granicach islamu ”.

To ulga, prawda? Wszyscy w tym kobiety afgańskie, oczekują, że talibowie będą działać szybko i bezwzględnie, aby uciskać kobiety, ale jeśli Zabiullah Mujahid jest na poziomie dotyczącym poszanowania praw kobiet w granicach islamu, jak złe może być? W końcu wszyscy mówią nam, że to religia pokoju i tolerancji, prawda? Mimo to, zamiast po prostu odetchnąć z ulgą na słowa Zabiullaha i założyć, że teraz wszystko będzie dobrze dla kobiet w Afganistanie, wypadałoby ludziom Zachodu zapoznać się z tym, czym właściwie są te „granice islamu” – czyli czym są teksty islamskie. mówią o kobietach, w przeciwieństwie do tego, czego życzą sobie zachodni niemuzułmańscy rzecznicy.

Niestety zapis tych islamskich tekstów nie jest tak łagodny, jak mogłaby przypuszczać agencja ONZ dla dzieci. Koran naucza, że mężczyźni są lepsi od kobiet i powinni bić tych, od których „boją się nieposłuszeństwa”. Dobre kobiety są posłuszne. Oni strzegą swoich niewidzialnych części, ponieważ strzegł ich Bóg. A tych, od których boisz się nieposłuszeństwa, upomnij ich i roześlij do łóżek osobno i bij” (4:34).

Koran porównuje kobietę do pola (gruntu), które może być używane przez mężczyznę, jak chce: „Twoje kobiety są dla ciebie polem, więc idź do swojego pola, jak chcesz” (2:223).

Stwierdza, że świadectwo kobiety jest warte połowę świadectwa mężczyzny: „Weź dwóch świadków spośród swoich mężczyzn, a jeśli nie ma dwóch mężczyzn, to mężczyznę i dwie kobiety, jak sobie wybierzesz, na świadków, aby jeśli jedna z nich błądzi, druga może jej przypomnieć” (2:282).

Islamska święta księga pozwala również mężczyznom poślubić do czterech żon i uprawiać seks z niewolnicami: „Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie postąpić sprawiedliwie z sierotami, poślub wybrane kobiety, dwie, trzy lub cztery; ale jeśli obawiasz się, że nie będziesz mógł postępować sprawiedliwie, to tylko jeden lub ten, który posiada prawica twoja, będzie bardziej odpowiedni, aby cię powstrzymać od niesprawiedliwości” (4:3).

Źródło JIHADWATCH