ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Pakistan: Dyrektorka szkoły w Lahore pada ofiarą prawa o bluźnierstwie, zostaje skazana na karę śmierci!

utworzone przez | paź 4, 2021 | Wiadomości | 4 Komentarze

Dyrektorka muzułmańskiej szkoły w Lahore, Salma Tanveer, stała się ostatnią ofiarą budzącego postrach i surowego prawa o bluźnierstwie w Pakistanie i została skazana na śmierć po długim procesie, donosi pakistański dziennik Dawn.

Salma jest nie tylko dyrektorką, ale także właścicielką prywatnej szkoły w Lahore. Została skazana na podstawie paragrafu 295C pakistańskiego kodeksu karnego we wrześniu 2013 r. Na skutek skargi Qari Iftikhara Razy, lokalnego lidera modlitwy, zwanego również Khateeb. Raza w swojej skardze twierdził, że Tanveer publikowała i rozpowszechniała broszury z jej pismami w rejonie Lahore, w którym się znajdowała. W broszurach Salma rzekomo „zaprzeczyła khatam-e-nubuwat” (ostateczności proroctwa Mahometa), używała pogardliwych uwag, a także „uznawała swój własny nubuwat”, to znaczy twierdziła, że ​​sama jest prorokiem.

Podobno obrońca kobiety, Mian Muhammad Ramzan, podkreślił, że zainteresowany sędzia zarządził przesłuchanie oskarżonej: głównym argumentem przedstawionym przez adwokata Tanveera było to, że w chwili zdarzenia była ona w złym stanie psychicznym. Obrona argumentowała dalej, że porównanie treści z fotokopii jej broszur było niemożliwe, powołując się na możliwe zmiany w treści rzekomych dokumentów.

Sędzia zauważył, że raport dostarczony przez Instytut Zdrowia Psychicznego w Pendżabie potwierdził, że oskarżona mógła stanąć przed sądem. Po rozważeniu zeznań świadków, sędzia skazał Tanveera na karę śmierci wraz z grzywną w wysokości 50 000 rupii pakistańskich (292 USD).

„Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że oskarżona Salma Tanveer napisała i rozpowszechniła pisma, które są uwłaczające w stosunku do Proroka Mahometa (PBUH) i nie udowodniła, że ​​jej sprawa jest wyjątkiem przewidzianym w sekcji 84 PPC” – stwierdza werdykt. . Sekcja 84, zajmująca się oskarżeniem osób o niezdrowym umyśle, stwierdza: „nic nie jest przestępstwem popełnionym przez osobę, która w chwili popełnienia tego, z powodu niezdrowego umysłu, nie jest w stanie poznać natury lub że robi to, co jest złe lub sprzeczne z prawem”.

„Skazana Salma Tanveer zostaje skazana na śmierć i ukarana grzywną w wysokości 50 000 rupii 295-C PPC” – czytamy w werdykcie. Uznał jednak również, że kara śmierci nie może zostać wykonana bez potwierdzenia Sądu Najwyższego w Lahore.

Chociaż zarówno Indie, jak i Pakistan odziedziczyły sekcję 295A, która kryminalizowała celowe ataki na uczucia religijne od brytyjskich rządów w niepodzielonych Indiach, Pakistan dodał do niej 295B i 295C w 1980 roku. opowiada się za karą śmierci za zbezczeszczenie imienia Proroka Islamu w jakikolwiek sposób.

Sekcja 295C ma ogromne możliwości nadużywania i wyzysku, i była regularnie nadużywana, by atakować członków mniejszości religijnych, zdobywać przewagę w rywalizacji osobistej i/lub przejmować ziemię lub własność. Prawa te nie są zależne od solidnych świadków ani dowodów; oskarżenia są więcej niż wystarczające.

W przypadku nieudowodnionych zarzutów, że ktoś obraził islam, brutalny i krwiożerczy motłoch często zajmuje się wymierzaniem „sprawiedliwości”. W 2020 roku 57-letni Tahir Ahmad Naseem, obywatel amerykański oskarżony o bluźnierstwo, został zastrzelony podczas procesu w sądzie. Fakt, że Naseem został postrzelony sześć razy przez 19-letniego młodzieńca, który uniknął systemu bezpieczeństwa i wszedł do sądu, by zabić oskarżonego jeszcze przed wydaniem wyroku, ujawnił zakres dżihadystycznych nastrojów w fanatycznie „religijnym” społeczeństwie Pakistanu.

Adwokaci zajmujący się sprawami oskarżonych również byli atakowani i mordowani przez fanatyków, zniechęcając w ten sposób adwokatów do podejmowania nawet prób obrony podejrzanych o bluźnierstwo. W 2014 roku Rashid Rehman, wybitny obrońca praw człowieka, broniący profesora oskarżonego o bluźnierstwo, został zabity w Multan przez bandytów udających potencjalnych klientów. Według doniesień Saif ul Mulook, pakistański prawnik, który pomógł Asi Bibi w jej niesławnej sprawie o bluźnierstwo, uciekł z Pakistanu w obawie przed morderczym atakiem po tym, jak kilka postów w mediach społecznościowych wezwało do jego egzekucji w 2018 roku.

Nie można wykluczyć, że sędziowie znajdą się pod presją lub groźbą i poczują potrzebę skazania takich podejrzanych na karę śmierci tylko po to, by uchronić się przed gniewem otaczających ich dżihadystów.

Według raportu opublikowanego w 2020 r. przez amerykańską Komisję ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, obecnie w Pakistanie w celach śmierci przebywa 80 skazanych oskarżonych na mocy prawa o bluźnierstwie.

Źródło