ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Monety opowiadają historie: W poszukiwaniu Mahometa

utworzone przez | sty 18, 2022 | Artykuły, Mahomet, Uncategorized | 131 Komentarze

 

Monety opowiadają historie: W poszukiwaniu Mahometa

Marek P

Przyjrzyjmy się początkom islamu, wszystko co wiemy na temat islamu pochodzi z tak zwanej Standardowej Islamskiej Narracji (SIN). Szybko odkryjemy że Mahomet urodził się w 570 r w Mekce i że jest prorokiem islamu. Mahomet w wieku 40 lat zaczął przez 20 lat wyjawiać Koran po czym zmarł 632 r. Po nim mamy 4 tak zwanych prawych kalifów: Abu Bakar, Umar, Uthman i Ali. Uthman jest tym który w 652 r kompiluje Koran, po Alim władzę przejmuje Mu’awija i zakłada dynastia Umajjadów.

Teraz trzeba zadać pytanie naszym islamskim przyjaciołom gdzie są jakieś dowody na te wszystkie fantastyczne twierdzenia? Po Mahomecie, skoro jest takim wielkim prorokiem za jakiego mają go muzułmanie powinno być dużo śladów. Cały ten okres tych prawych kalifów i jak i Mahomet przed nimi, owiewa tajemnica. Okazuje się że historycznie i archeologicznie nie mamy po prostu nic! Nie mamy śladów, nic nie jest napisane w arabskich źródłach na temat Mahometa, Mekki i tych 4 pierwszych kalifów. Czyli to co powinno być najlepiej udokumentowane z islamskiej historii, należy pamiętać że było to tylko 14 stuleci temu. Powinna być ogromna ilość materiału na temat tego kim on był co robił i co mówił. Z całego tego okresu kiedy był ten pierwszy kalifat powiedzmy od 624 do 661 powinny się zachować jakieś materiały i dowody. Okazuje się że nie ma dosłownie nic! Wszystko co wiemy dziś o Mahomecie wiemy z SIN czyli oficjalnej narracji a to jest 8,9 i 10 wiek. Całą tradycję spisali Abbasydzi którzy objęli władzę w 749 r. Długo wydawało się że w 7 wieku nie znajdziemy Mahometa a jednak coś wyszło na jaw! Monety!

Nareszcie mamy jakieś fizyczne dowody! Nie wiem jak wy ale ja uwielbiam monety, dzięki nim możemy kupować towary, pożyczać je itd. Monety to jednak nie tylko sama wartość w bilonie. Dawni władcy którzy kontrolowali wybijanie monet używali ich żeby się przedstawić i obwieścić wszystkim kto rządzi.

Dlatego w 7 wieku z tego powodu że nie było telewizji, radia ani internetu, władcy używali ich do przedstawienia się swoim poddanym. Monety zawierały podstawowe informacje takie jak Imię lub tytuł władcy, rok ich wybicia oraz czasami nawet nazwę mennicy. Kolejnym ciekawym faktem z tamtego okresu było to iż pokazywały dominującą religie, czyli jakiego boga czczono na danych obszarach czy królestwach. Czyli był władca, rok, mennica i symbole religijne jak się za chwile przekonacie!

W 7 wieku 2 największe religie jakie dominowały w tym miejscu, czyli na bliskim wschodzie to Chrześcijaństwo i Zoroastrianizm. Chrześcijaństwo to naturalnie Bizancjum a religią Sasanidów czyli wcześniejszych Persów był Zoroastrianizm! Przyjrzymy się monetom bitym w tym czasie na bliskim wschodzie, dlatego że nie ma nic innego a monety są niezniszczalne. Są tak dobre dziś jak były w 7 wieku! Monety złote i srebrne nadal mają wartość nie tylko historyczną ale przez to z czego są zrobione! Złoto i srebro dziś szybuje do góry, nasi przodkowie wyśmiali by nas gdybyś my im pokazali że mamy papierki zamiast złota i srebra! A i te najprawdopodobniej znikną i zostaną zastąpione forma elektronicznego pieniądza, mamy zatem przykład tego jak postęp idzie wstecz! Nasi przodkowie mieli w ręku złoto i srebro a my?

Czyli monety to wszystko co mamy nie mamy żadnych innych artefaktów wiodących nas do Mahometa, Abu Bakra czy reszty prawych kalifów. Dopiero Mu’awija jest bardzo ważny gdyż on pierwszy pojawia się na kartach historii! Przejdźmy teraz do tego na co wszyscy czekają!

Zanim zaczniemy z monetami zerknij na mapkę powyżej, jest na niej przedstawiona rzekoma ekspansja islamu w 7 wieku. Przyjrzyj się dokładnie datom, wszystkie one są podane przez Standardową Islamska Narracje. Zwróć uwagę że do 661, czyli do momentu w którym do władzy doszedł Muawiya, islam kontrolował już znaczną część Persji, bliski wschód i Egipt. Czy aby tak na pewno było? Będziemy się przyglądać monetom tylko z 7 wieku i tylko z terenów oznaczonych na brązowo. Przedstawimy monety tylko od roku powiedzmy 600 do 700. Teraz zobacz gdzie były mennice w których wybijano monety zarówno od Sasanidów i Umajjadów.

Dlaczego Muawiya siedzi w Damaszku a nie w Hijazie? Skoro Mekka i Medyna są takie ważne co on robi tak daleko na północ? Odnotuj że wszystkie mennice od roku 661 są pod kontrolą islamską! Pod czyją kontrolą są wcześniej, ciężko powiedzieć, powinny być pod kontrolą tych tak zwanych prawych kalifów. Jednak czy aby na pewno? Zobaczmy jakie monety bił Muawija

To będzie szokiem dla czytelników ale właśnie takie monety bił słynny islamski rzekomy Kalif. Avers to Cesarz Herakliusz i jego Syn, zwróć uwagę na brak krzyży. Uznaje się że była bita od 660 do 680. Jest to islamska marna kopia złotego solidusa z Bizancjum który wygląda tak:

Uznaje się ją za pierwszą islamską monetę, nie wierzysz, sprawdź opis! Jakim cudem rzekomy islamski kalif wybija monety z podobizną cesarza Bizancjum, według bizantyjskiego wzoru? Dlaczego sam Muawija nie przedstawił się na monecie? Jeśli Muawija był islamskim kalifem tak jak twierdzą tradycje, dlaczego nie przedstawił swojej nowej religii? Jeśli wejdziesz na link z opisem znajdziesz tam kiepskie wytłumaczenie tego upokarzającego faktu! Ale to dopiero początek zakłopotań naszych islamskich przyjaciół. 

Oto przykład jak wyglądały Bizantyjskie monety

Złoty Follis – Bity w latach 527-556 z jednej strony Pan Jezus a z drugiej Cesarz Justynian I

Złoty Solidus  610-641, Avers – Cesarz Heraclius z tyłu symbole Chrześcijańskie i nazwa mennicy: CONOB czyli Konstantynopol

Wszystkie te monety są bite według charakterystycznego wzoru typowego dla Bizancjum. Bizancjum jako imperium było otoczone przez inne królestwa i imperia, takim imperium byli Sasanidzi, dawni Persowie. Tak jak dziś tak i kiedyś wielkie imperia miały w zwyczaju tworzyć między sobą państwa buforowe i takim buforem między Bizancjum a Sasanidami były tereny kontrolowane przez Muawija. To imperium które miało kontrolę nad tym obszarem wymuszało tam politykę i bicie monet w nakazanym wzorze. W 7 wieku polityczną stolicą rzekomych Umajjadów był Damaszek. W damaszku panował Muawija, stolicą Sasanidów był Stesefan, dzisiejszy Bagdad.

Tak wyglądały monety w Syrii przed panowaniem Muawija, zwróć uwagę na krzyże i greckie napisy. Moneta według bizantyjskiego wzoru, według islamskich tradycji Damaszek jest pod islamskim panowaniem.

Kolejna moneta bita w Syrii i znowu to samo czyli krzyże i grecka litera M, która oznacza liczbę 40. Proszę zwrócić uwagę na brak jakichkolwiek islamskich symboli. Oto inna moneta przypisywana Muawija:

Moneta datowana na rok 670. Mamy znowu cesarza Bizancjum tyle że bez twarzy i symbole Chrześcijańskie. Jednak pojawiają się głosy sugerujące nawet że może to być sam Muawija! Zerknijmy na monety Sasanidów. Należy zadać pytanie czy Muawija jest islamistą jak twierdzą tradycje czy Chrześcijaninem?

Srebrna Drachma Imperium Sasanidów, 7 wiek.

Awers : wizerunek Khosrowa II (590-628) ma koronę i patrzy w prawo

Rewers: ołtarz ognia między osobami towarzyszącymi 

Symbolika zoroastryjska : ołtarz ognia z dwoma kapłanami; gwiazda i półksiężyc

A oto jak wyglądały monety bity w Imperium Sasanidów, widać od razu odmienny styl, zwróć uwagę na symbole religijne. Jak widać u Sasanidów jeszcze nikt nie słyszał o Mahomecie i islamie, gdyż kapłani zoroastrian mają się bardzo dobrze.

Jednak chyba coś zaczyna się dziać, srebrna drachma wybita przez arabskiego gubernatora w Persji

(651/661), prawdopodobnie powiązany z Uthmanem

Na awersie podobizna Chosrowa II, symbolika Zoroastriańska na odwrocie 

Zwróć uwagę na czerwony prostokąt, tam pojawia się nam pierwszy raz stwierdzenia: bsm llh: “W imię Boga tylko jakiego Boga?

Moneta dynastii Umayyad ( miedziana, 661-684) Znowu w czerwonym kwadracie pojawia się: bism allah „w imię Boga”

Słowa „bism allah” są częścią szahady, należy zadać pytanie co przy rzekomo islamskiej szahadzie robią symbole Chrześcijańskie i greckie litery? Zobaczcie na daty w tym czasie cały bliski wschód powinien być pod islamskim panowaniem! Nadal w Damaszku rządzi Mu’awija, brak jakichkolwiek islamskiej symboliki. Słowa w imię boga nie muszą być związane z islamem, tylko z Chrześcijaństwem, gdyż wszystko inne na to wskazuje.

Muawija jest bardzo ważny, na moją wiedzę na teraz jest pierwszą postacią z islamskiej tradycji którą można udowodnić historycznie. Czyli mamy namacalne dowody na jego istnienie, nie ma nic o jego poprzednikach i Mahomecie.

bsm llh” w imię Boga [Arabskie napisy w czerwonym].

Co Muawija robi z zorastiańskimi kapłanami na jednej monecie, zwróć uwagę na symbole połksiężyca i gwiazdę. Symbole te są na większości flag krajów w których dominuje islam. Jak widać symbole te nie mają tak naprawdę nic wspólnego z islamem. I kim są wierzący którymi rządzi Muawija, według islamskich tradycji to muzułmanie ale czy na pewno? Skoro tak, co robią tam perscy kapłani i dlaczego są wizerunki czy obrazki na monecie? W islamie jest zakaz robienia obrazów czegokolwiek. Jest jasne że Muawija nie jest jeszcze islamistą! Kolejnym ciekawym zjawiskiem są napisy zarówno po persku jak i arabsku.

Arabskie inskrypcje upamiętniające budowę tamy w Taif (678) przez Muawiyę, wspominają go jako sługę Bożego i dowódcę wierzących.

Oraz napisem MHMD(Mahomet, co znaczy „uwielbiany”) Kopia bizantyjskiej monety datowanej między 679 and 691

Co robi MHMD czyli Muhammad na monecie z krzyżami i greckimi literami?

Zoroastryjska symbolika kultu ognia na rewersie); na awersie po prawej stronie napis bsm llh („w imię Boga”), a po lewej mhmd rsl llh: „Mahomet posłaniec Boga”

Słowo MHMD znaczy po prostu „uwielbiany, wywyższony” zatem kim jest ten Mahomet z monety i jak może on być razem na jednej monecie z kapłanami zoroastrian? Mahomet islamu nie toleruje innych religii, tak go znamy z tradycji. Jak widać ci którzy bili tę monetę nie mieli problemu z takim zestawieniem. Po Muawija do władzy dochodzi Abd al-Malik w 680 r, zobaczcie jaką monetę wybił w 690 r.

Avers: li-‘abd allah ‘abd al-malik amir al-mu’mininSługa Boży Abd al-Malik przywódca wiernych

Revers: bism allah la ilah illa allah wahdahu muhammad rasul allahW imię Boga nie ma Boga poza Bogiem Mahomet jest posłańcem Allaha

Oto miedziana wersja tej monety:

Teraz chyba najciekawsza moneta. Zwróć uwagę na postać samego Abd al-Malika i to jak sięga po miecz! Abd al-Malik pokazuje że już nie jest wasalem Cesarza Bizancjum. Abd al-Malik tworzy arabską tożsamość, taka postawa i atak na Chrześcijaństwo to policzek dla cesarza. Abd al-Malik poniża cesarza usuwając go z monety i zastępuje go samym sobą. Kontroluje on cały bliski wschód i to co pozostało po imperium Sasanidów. Czuje że teraz może rzucić wyzwanie samemu cesarzowi. Z tyłu monety mamy profanację krzyża, tak naprawdę nikt nie wie co oznacza ten „patyk”, choć w miedzianej wersji wygląda jak „kula”.

Miedziane tablice inskrypcyjne na Kopule na Skale przypisywane ‘Abd al-Malikowi

„Prosimy Cię, o Boże (…) pobłogosław Muhammada [pożądany, upragniony, uwielbiany], twojego sługi, twojego proroka i przyjmij jego wstawiennictwo u ciebie za swoim ludem “

Z miedzianej tabliczki przy wejściu od północy

„Muhammad jest sługą Bożym i Jego posłańcem, którego posłał z przewodnictwem i religią prawdy, aby mógł uczynić ją zwycięzcą wszelkiej religii”

Mamy rok 692, Abd al-Malik przegrał starcie z wojskami Bizancjum i musi płacić trybut Justynianowi II, który rządził od 669 do 711. Abd al-Malik musi płacić i oto jaką on monetą chciał to zrobić.

Jak widać Abd al-Malik zlikwidował krzyże i z tyłu monety wrzucił napis:  bism allah la ilah illa allah wahdahu muhammad rasul allah – W imię Boga, nie ma Boga poza Bogiem, Muhammad jest posłańcem Boga. Moneta ta wywołała oburzenie w Bizancjum i Cesarz odmówił ją przyjąć, po czym znowu wybuchła wojna! Z tyłu znowu mamy ten „patyk” uważa się że to zdeformowany krzyż. To jak napluć w twarz Justynianowi, jak widać Abd al-Malik ma jakiś plan z tym Mahometem i kim jest ten MHMD? Czy to prorok z islamskiej tradycji?

Oto jakie monety wybija Abd al-Malik w dawnej Persji.

amir al muminin – Przywódca wierzących

khalifat allah – Kalif Allaha

Avers: bism allah la ilah illa allah wahdahu muhammad rasul allah

W imię Boga, nie ma Boga poza Bogiem, Muhammad jest posłańcem Allaha

Revers: Pomoc BożaPrzywódca wiernychKalif Allaha

Nareszcie moneta która zaczyna wyglądać na prawdziwie islamską, znikają wizerunki! 

Avers środek: la illaha illa-allah wahadu la sharikalahNie ma Boga poza Bogiem, on nie ma wspólników

Avers obwód: Muhammad rasul Allah arsalahu bi-l-huda wa din al-haqq liydhhiru ala al dini kullahi wa-law karih-al-mushrikunMuhammad [uwielbiany] jest posłańcem Boga który go posłał z instrukcjami dla religii prawdy po to żeby przeważyła wszystkie religie nawet jeśli wspólnikom to nie odpowiada

Revers środek: Allahu ahadu Allahu al-samad lam yliad wa-lam yuladBóg jeden, Bóg wieczny, On nie ma początku, nie został poczęty

Revers obwód: … W imię Boga i rok wybicia

Oto moneta na którą wszyscy czekali, nie tylko przedstawia nam Mahometa ale atakuje również Boskość Pana Jezusa [Jan 3:16] i potwierdza religijną dominacje! Od roku 697 nigdy już nie zobaczymy żadnych obrazków w tej nowej religii. Abd al-Malik wprowadza tę monetę dopiero po dobrych 10 latach swoich rządów, zatem nie można powiedzieć że był jakimś islamskim kalifem od razu. Ewidentnie widać proces ewolucji tego nowego religijnego tworu. Tak powinny wyglądać wszystkie monety kalifa Muawija i wszystkich prawych kalifów przed nim. Dlaczego ta moneta pojawia się dopiero po 690 roku? Ale robi się ciekawiej gdyż to co mamy na tej monecie jest częścią Koranu! 

Mów: “On – Bóg Jeden, Bóg Wiekuisty! Nie zrodził i nie został zrodzony! Nikt Jemu nie jest równy!” 112 Józef Bialewski

porównaj to z:

Bóg jeden, Bóg wieczny, On nie ma początku, nie został poczęty [ MONETA ]

Sura 112 w dzisiejszym Koranie to ewidentny atak na Boskość Pana Jezusa, zauważ jak podobny jest tekst z monety. Ale robi się ciekawiej zwróć uwagę na avers jeszcze raz:

Nie ma Boga poza Bogiem, on nie ma wspólników

Muhammad [uwielbiany] jest posłańcem Boga który go posłał z instrukcjami dla religii prawdy po to żeby przeważyła wszystkie religie nawet jeśli wspólnikom to nie odpowiada

Dlaczego Abd al-Malik wymienia jakiś wspólników i kim są niby ci wspólnicy? Co oznaczają słowa „Nie ma Boga poza Bogiem”? Co to znaczy być wspólnikiem boga? I czy aby MHMD, Muhammad odnosi się do proroka Mahometa czy może kogoś innego? Ktoś powie że no przecież mamy Muhammada posłańca, to musi być prorok Mahomet z tradycji islamskich! Czy aby na pewno? 

Najpierw podsumujmy co wiemy z monety: 

Abd al-Malik twierdzi nam że nie ma boga poza bogiem, twierdzi że bóg nie ma wspólników. Twierdzi że MHMD jest posłańcem boga i że ma on przeważyć wszystkie religie, pomimo tego że wspólnikom kimkolwiek są, to może nie odpowiadać. Twierdzi również że bóg nie został zrodzony. I to wszystko na jednej monecie!

Czy ktoś już zaczyna widzieć wspólny mianownik dla wszystkich pogrubień? Abd al-Malik poza wprowadzeniem tej rewolucyjnej monety zasłynął w historii jeszcze czymś, mianowicie zbudował Kopułę na Skale. Kopuła na Skale była uszkodzona i odbudowywana 11 razy z oryginalnej konstrukcji pozostały tylko środkowe kolumny i i tam nad nimi ocalały oryginalne napisy. Wszyscy twierdzą że pochodzą one z 7 wieku i że na pewno są autentyczne.

Teraz odrestaurowane

Pełny tekst bazgrołów z zielonym tłem można znaleźć tutaj. Dodam tylko że jest to tyrada przeciwko Chrześcijaństwu i Boskości Pana Jezusa, my na razie skupimy się na najbardziej nas teraz interesujących fragmentach. Będziemy przytaczać referencje które znajdują się również w Koranie. Rozważ następujące zarzuty:

O ludu Księgi! Nie przesadzaj w swojej religii. Nie mów nic o Bogu poza prawdą. Mesjasz, Jezusa syn Maryi był tylko posłańcem Boga i Jego Słowem, które złożył w Maryi, i duchem od niego. Uwierz więc w Boga i Jego posłańców i nie mów „Trzy” – przestań! Tak będzie lepiej dla Was! – Allah jest tylko jednym Bogiem. Daleko od Jego transcendentnego majestatu, aby miał syna.  [ Kopuła na Skale ]

Porównaj to z Koranem

O ludu Księgi! Nie przekraczaj granic w twojej religii i nie mów o Bogu niczego innego, jak tylko prawdę! Mesjasz, Jezus syn Marii, jest tylko posłańcem Boga; i Jego Słowem, które złożył Marii; i Duchem, pochodzącym od Niego. Wierzcie więc w Boga i Jego posłańców i nie mówcie: “Trzy!” Zaprzestańcie! To będzie lepiej dla was! Bóg- Allah – to tylko jeden Bóg! On jest nazbyt wyniosły, by mieć syna! … 4:171 Józef Bielawski

Oraz 

Boga, który nie wziął sobie syna i który ma nie ma partnera w Suwerenności, ani nie ma On żadnego przyjaciela opiekuńczego poprzez uzależnienie. [ Kopuła na Skale ]

I powiedz: “Chwała niech będzie Bogu, który nie wziął sobie żadnego syna, który nie ma żadnego współtowarzysza w królestwie, który nie ma żadnego opiekuna przeciw poniżeniu! ” Wysławiaj Go, głosząc: “Bóg jest wielki!” 17:111 Józef Bielawski

I jeszcze

Nie ma innych bogów niż Bóg. On jest jedynyOn nie ma wspólnika. Powiedz: On jest Bogiem, Jedynym! Boże, odwiecznie Proszony o wszystkich! nie ma początku ani się nie zrodził. Nikt nie jest do Niego porównywalny. Muhammad jest posłańcem Boga…  [ Kopuła na Skale ]

Mów: “On – Bóg Jeden, Bóg Wiekuisty! Nie zrodził i nie został zrodzony! Nikt Jemu nie jest równy!” 112 Józef Bialewski

W ostatnim przykładzie znika „On nie ma wspólnika”, w dzisiejszym Koranie nie ma tego stwierdzenia, jednak jest i na monetach i kopule! Dlaczego wzmianka o wspólniku została usunięta w tradycji? I do kogo odnosi się to stwierdzenie? Znika również że Muhammad jest posłańcem boga, bardzo ciekawe.

Czyli Abd al-Malik przedstawił nam bezprecedensowy atak na Boskość Pana Jezusa nie tylko na monetach ale również na Kopule na Skale. Bardzo chciał żeby wszyscy którzy mają jego monety w ręku widzieli jak bardzo jego nowy ustrój polityczny atakuje Chrześcijańskie Bizancjum! Chciał żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości że atakuje Chrześcijaństwo. Czyli za całym tym atakiem nowej religii nie stoi Mahomet jak twierdzą islamskie tradycje tylko Abd al-Malik! Jak już wykazaliśmy mamy ewolucje wynikająca z monet. 

Teraz przyjrzyjmy się islamskiej szahadzie, czyli wyznaniu wiary.

لَا إِلٰهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله (lā ʾilāha ʾillā-llāh, muḥammadun rasūlu-llāh)

tzn. „Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem” porównaj to z szahadą z monety:

Nie ma Boga poza Bogiem, on nie ma wspólników. Muhammad jest posłańcem Boga który go posłał z instrukcjami dla religii prawdy po to żeby przeważyła wszystkie religie nawet jeśli wspólnikom to nie odpowiada”

Czyli nawet samo wyznanie wiary przeszło swoistą metamorfozę, nawet jeśli skrócimy wersje z monety do:

Nie ma Boga poza Bogiem, on nie ma wspólnikówMuhammad jest posłańcem BogaTo i tak zostaniemy ze wspólnikami i kim oni są? I dlaczego im to ma nie odpowiadać? 

Rzekomymi wspólnikami mogą być albo my Chrześcijanie albo Osoby Trójcy Świętej, czyli Syn i Duch! Muzułmanie nam do dziś mówią że popełniamy grzech dodając osoby do boga. Ciągle słyszymy że wierzymy w trzech bogów gdyż 1+1+1=3 i inne podobne bzdury. Stwierdzenie „Nie ma boga poza bogiem” też jest swoistym atakiem na Pana Jezusa, gdyż każdy Chrześcijanin powie nam że Pan Jezus jest Bogiem! Czyli ci którzy wybijali tę monetę nie wierzyli że Pan Jezus jest Bogiem. A kiedy mówią że bóg nie ma opiekuna czy przyjaciela to jest atak na Ducha Świętego, gdyż w Chrześcijańskiej teologii, Duch uznawany jest za odwiecznego towarzysza Syna! Lub kiedy czytamy że bóg się nie zrodził to znowu cios w Pana Jezusa przecież każdy wie że narodził się z Maryi dziewicy. Tylko kim jest MHMD z monet i kopuły na skale, czy to prorok jak podają islamskie tradycje?

Póki co zróbmy podsumowanie:

  1. Przed 660 rokiem wszystkie monety w Syrii pokazują Chrześcijańska identyfikacje na obu stronach
  2. Wcześniejsze islamskie monety po prostu nie istnieją
  3. Muawija jest Chrześcijaninem aż do roku 680
  4. W roku 690 Abd al-Malik przedstawia nam Mahometa, pomimo tego że nadal są obrazki i symbole
  5. W roku 696 Abd al-Malik atakuje Chrześcijaństwo i Pana Jezusa na monetach i inskrypcjach z Kopuły na Skale
  6. Monety są sprzeczne ze standardową islamską narracją, która twierdzi że Muawija i Abd al-Malik byli zagorzałymi islamistami!

Już wkrótce odkryjemy kim jest ten tajemniczy MHMD z monety i będziecie bardzo zdziwieni kim on tak naprawdę jest! Podpowiem tylko że klucz do zrozumienia kim jest MHMD, jest ukryty w napisach z Kopuły na Skale. Ale o tym już wkrótce.