ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Hiszpania: Przymusowe małżeństwa wzrosły o 60% od 2015 r., 14% dotyczy dziewczynek poniżej 15 roku życia

utworzone przez | sty 12, 2022 | Wiadomości | 94 Komentarze

Ojej, co może to wyjaśnić? Co zmieniło się w Hiszpanii od 2015 roku?

„Uwaga: w ciągu ostatnich sześciu lat liczba przymusowych małżeństw wzrosła w Hiszpanii o 60%” — przetłumaczone z tekstu „Alerta: en los últimos seis anos los matrimonios forzosos han aumentado en España un 60%” autorstwa Cristiny Aldaz, El Mundo, 8 stycznia , 2022:

Ojczym Hannana Serroukha chciał ją wydać za mąż na krótko przed ukończeniem 15 roku życia. Teraz ma 47 lat, jest członkiem Fundacji Politeia i od ponad 30 lat walczy o to, by to samo nie przytrafiło się innym dziewczynom w Hiszpanii. I prawdą jest, że w naszym kraju małżeństwa przymusowe wzrosły o 60% od 2015 roku.

Hannan Serroukh urodziła się w Barcelonie, córka marokańskich rodziców, którzy wyemigrowali do Hiszpanii pod koniec lat 60-tych. Jej życie, zintegrowane z hiszpańskim społeczeństwem, było szczęśliwe aż do śmierci ojca. Potem wpadła w koszmar, którego konsekwencje trwają do dziś.

Jej matka ponownie wyszła za mąż za innego Marokańczyka, który według Hannah wykorzystał ją aby przyjechać do Hiszpanii. Był zwolennikiem fundamentalistycznej organizacji Bractwa Muzułmańskiego, jego celem nie była praca, jak to robili jej rodzice, ale otwarcie meczetu w Figueras.

Wraz z jego przybyciem życie Hannan i jej matki zmieniło się radykalnie: muzyka została zakazana w jej domu, musieli założyć hidżab i przestać spotykać się z jej hiszpańskimi przyjaciółmi. Według niego dziewczyna była „bardzo skażona Zachodem”, opowiada Hannah, „dlatego uważał, że powinnam poślubić mężczyznę z jego wiary”.

Zareagowała szybko: „Robił aluzje do mojego poprzedniego życia i to skłoniło mnie do ucieczki”. Wyjechała do Gerony i tam została odnaleziona przez konduktora pociągu, który zaprowadził ją na policję, a następnie trafiła do ośrodka ochrony dzieci.

OSZAŁAMIAJĄCE LICZBY

Dzięki temu lotowi Hannan był w stanie uniknąć bycia ofiarą przymusowego małżeństwa, praktyki, która w Hiszpanii wzrosła o 60% od 2015 roku i która występuje na świecie co 2 sekundy, zgodnie z międzynarodową organizacją Plan. 14% tych przymusowych związków dotyczy dziewczynek w wieku poniżej 15 lat, a tylko jedna trzecia osiągnęła wiek 18 lat.

W każdym razie, według Hannana Serroukha, w naszym kraju liczby są niejasne, ponieważ niewiele dziewcząt ośmiela się potępiać ten przymus. Jednak w Katalonii liczba skarg podwoiła się od 2017 r. do dziś.

I prawdą jest, że według niej imamowie meczetów błogosławią te małżeństwa, które często są rejestrowane tylko w kraju pochodzenia rodziców dziewczynek do ukończenia 18 roku życia, kiedy są one zarejestrowane tutaj. „Zdarzały się przypadki par prezentujących się publicznie jako wuj i siostrzenica, a mimo to zawarły małżeństwo uznane przez imama” — mówi Hannan.

Według niej obszarami Hiszpanii najbardziej dotkniętymi tą praktyką są Katalonia, Walencja, niektóre ośrodki Kraju Basków, Fuenlabrada w Madrycie i Algeciras w Andaluzji.

Jak powinna zachowywać się dziewczyna, której własna rodzina zmusza do poślubienia mężczyzny, którego nawet nie zna? Serroukh mówi, że musi podjąć „trudną drogę, która jednak jest tego warta. Musi jak najlepiej podejść do sił bezpieczeństwa, opowiedzieć im o swojej sytuacji, a one się nią zajmą, bo będą ją chronić nasze instytucje”.

„Każdy jest panem własnego życia i twórcą własnej przyszłości” – podsumowała Hannan, która zdołała uciec przed przymusowym małżeństwem, ale musiała zapłacić wysoką cenę: od tamtej pory nie widziała swojej matki i rodzeństwa. .

JIHADWATCH