ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Dzięki, Joe! Talibowie dają tadżyckim dżihadystom amerykańską broń i pojazdy

utworzone przez | paź 7, 2021 | Wiadomości | 0 komentarzy

Ostrzegali nas, że to się stanie. Kiedy talibowie wkroczyli do Kabulu w sierpniu, dowódca talibów Muhammed Arif Mustafa powiedział CNN: „Jesteśmy przekonani, że pewnego dnia mudżahedini odniosą zwycięstwo, a islamskie prawo wejdzie nie tylko do Afganistanu, ale na całym świecie. Nie spieszymy się. Wierzymy, że pewnego dnia nadejdzie. Dżihad nie skończy się aż do ostatniego dnia”. Następnie na początku września inny dowódca talibów oświadczył: „Cieszymy się, że odnieśliśmy zwycięstwo. Walczyliśmy przez 20 lat. Chcemy prawa islamskiego, nie tylko w Afganistanie”. Opiekunowie starego Joe Bidena wzmocnili te aspiracje, pozwalając talibom przejąć kontrolę nad wartą miliardy dolarów amerykańską bronią i pojazdami wojskowymi, a teraz talibowie zaczęli dzielić się tą hojnością z innymi dżihadystami. Teraz wyposażyli tadżyckich dżihadystów w najlepszy amerykański sprzęt.

Radio Wolna Europa/Radio Liberty podało w poniedziałek, że „Talibowie dostarczyli tadżyckim bojownikom stacjonującym wzdłuż granicy z Tadżykistanem w nowe pojazdy wojskowe, broń i inny sprzęt w ciągu ostatnich dwóch tygodni, podają źródła bezpieczeństwa w Tadżykistanie i północno-wschodnim Afganistanie, pośród trwającego wojsko po obu stronach granicy”.

Tadżyccy dżihadyści „z siedzibą w północnej prowincji Afganistanu Badachszan byli widziani z bronią i pojazdami wyprodukowanymi w USA, w tym Humvee, a niektórzy z nich nosili amerykański sprzęt bojowy, według urzędnika z państwowych służb granicznych Tadżykistanu”.

Odbiorcy tej amerykańskiej nagrody są „znani w Afganistanie jako tadżyccy talibowie”. Są członkami grupy dżihadu znanej jako Dżamaat Ansarullah (Zgromadzenie Pomocników Allaha). Grupa ta została „utworzona przez obywateli tadżyckich dziesięć lat temu w celu obalenia świeckiego rządu w Duszanbe”.

Talibowie ściśle współpracują z tymi tadżyckimi rebeliantami: „W czerwcu urzędnicy tadżyccy wyrazili zaniepokojenie, że jeden z dowódców zakazanej grupy — Muhammad Szarifow (znany również jako Mahdi Arsalon) — został odpowiedzialny za bezpieczeństwo w pięciu przygranicznych okręgach w Badachszanie po tym, jak zostali schwytani przez talibów. W zeszłym miesiącu urzędnicy bezpieczeństwa tadżyckiego powiedzieli, że przeglądają raporty, że bojownicy planują infiltrację Tadżykistanu, zarzut odrzucony przez talibów”.

Podczas gdy to wszystko się działo, talibowie przytulali się również do Chińskiej Republiki Ludowej: dżihadyści podobno „usunęli” etnicznych bojowników ujgurskich z Badachszanu – który również dzieli 76-kilometrową granicę z Chinami. Bojownicy Turkiestańskiego Ruchu Islamskiego zostali przeniesieni do innych prowincji, w tym do Nangarharu na wschodzie Afganistanu, powiedział były afgański urzędnik wojskowy. Powiązany z Al-Kaidą Islamski Ruch Turkiestanu został uznany przez Pekin i ONZ za organizację terrorystyczną. Pekin obwinia grupę o niepokoje w północno-zachodnim regionie Sinciang”.

Źródło