ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Arabia Saudyjska: Były muzułmanin dostaje 15 lat więzienia za „odstępstwo” od islamu.

utworzone przez | gru 25, 2021 | Wiadomości | 1 komentarz

W „reformistycznej” Arabii Saudyjskiej, która nadal finansuje wahhabickie madrasy w Pakistanie i eksportuje wahabizm na cały świat, „sąd saudyjski skazał jemeńskiego mężczyznę na 15 lat więzienia za odstępstwo od islamu w dniu 21 października 2021 r., na podstawie komentarzy za pośrednictwem dwóch anonimowych kont na Twitterze ”.

Ali Abu Luhum dołącza do wielu innych, którzy obrażali islam w Arabii Saudyjskiej, w tym obrońcy praw człowieka Raifa Badawiego i jego siostry, którzy byli wśród wielu aresztowanych działaczy na rzecz praw kobiet, kwestionujących saudyjskie twierdzenia o modernizacji.

„Arabia Saudyjska: Jemeński człowiek skazany za apostazję”, Human Rights Watch, 20 grudnia 2021 r.:

(Bejrut) – 21 października 2021 r. saudyjski sąd skazał Jemeńczyka na 15 lat więzienia za odstępstwo, na podstawie komentarzy zamieszczonych na dwóch anonimowych kontach na Twitterze, podał dziś Human Rights Watch. Sąd stwierdził, że tweety promowały „odstępstwo, niewiarę i ateizm”.

Władze saudyjskie aresztowały 38-letniego Ali Abu Luhuma 23 sierpnia i przetrzymują go w więzieniu Najran w południowej Arabii Saudyjskiej. Wyrok został zaskarżony, a prawomocny wyrok musi być zatwierdzony przez Sąd Najwyższy.

„Saudyjskie władze nie szczędzą pieniędzy na przedstawianie kraju jako kraju tolerancyjnego i reformującego się, ale zaprzeczenie państwowej ortodoksji wobec religii wciąż skutkuje karą półtora dekady więzienia” – powiedział Michael Page, zastępca dyrektora Human Rights Watch na Bliski Wschód. „Wykonawcy zaangażowani w wydarzenia wspierane przez rząd saudyjski powinni długo i intensywnie myśleć o tym, czy pomagają wybielić nadużycia rządu”.

Źródło podało, że Abu Luhum zadzwonił do swojej rodziny następnego dnia i powiedział im, gdzie się znajduje, a podstawą jego aresztowania była aktywność w mediach społecznościowych. Na początku września jego rodzinie pozwolono odwiedzić go w więzieniu przez pięć minut w obecności ochroniarzy. 23 września władze saudyjskie przeniosły go do więzienia Najran, po czym mógł częściej dzwonić do swoich krewnych. Władze saudyjskie nie pozwoliły Abu Luhumowi na posiadanie prawnika podczas jego pierwszego zatrzymania i przesłuchania. Jego rodzinie w końcu pozwolono załatwić prawnika miesiąc po jego aresztowaniu.

10 października sąd karny w Najran przeprowadził pierwszą rozprawę sądową Abu Luhuma, podczas której dowiedział się o swoich formalnych zarzutach. 19 października sąd odbył drugą rozprawę, podczas której prawnik Abu Luhuma poprosił o zapoznanie się z rzekomymi tweetami i wezwanie świadków. 26 października sędzia ogłosił wyrok i wyrok bez wysłuchania świadków obrony.

Na podstawie dokumentów sądowych przeanalizowanych przez Human Rights Watch saudyjscy prokuratorzy twierdzili, że anonimowe konta na Twitterze, o których mowa, były zarejestrowane z numerami telefonów powiązanymi z Abu Luhumem. Prokuratorzy oskarżyli Abu Luhum o szereg zarzutów związanych z apostazją i bluźnierstwem, w tym o zaprzeczenie istnieniu Boga; podszywanie się pod Boga, wątpienie i wyśmiewanie się z Boga, islamu, proroka Mahometa i dnia zmartwychwstania; promowanie ateizmu; oraz publikowanie i promowanie w mediach społecznościowych tego, co narusza porządek publiczny, wartości religijne i moralność publiczną.

Zeznanie Abu Luhuma, które stanowi podstawę oskarżenia przeciwko niemu, zostało wymuszone przez prokuratorów, jak podało źródło, grożąc również postawieniem w stan oskarżenia jego żonie, jeśli nie podpisze zeznania. Prokuratorzy zażądali kary śmierci dla Abu Luhum w oparciu o hudud, przestępstwa, za które zgodnie z interpretacją prawa islamskiego tego kraju grozi kara śmierci.

Jednakże, ponieważ Abu Luhum wycofał swoje zeznanie w sądzie, sąd odrzucił roszczenie hudud i skazał go na 10 lat więzienia w oparciu o zasadę prawa islamskiego ta’zir, zgodnie z którą sędziowie mają szerokie uprawnienia dyskrecjonalne do określania kar w indywidualnych przypadkach, oraz pięć lat na podstawie artykułu 6 ustawy Arabii Saudyjskiej o zwalczaniu cyberprzestępczości. Sąd nakazał również zamknięcie kont na Twitterze.

Władze saudyjskie regularnie wnoszą oskarżenia przeciwko ludziom wyłącznie w oparciu o pokojowe korzystanie z wolności wypowiedzi, z naruszeniem międzynarodowych zobowiązań w zakresie praw człowieka. Z nielicznymi wyjątkami rząd nie toleruje kultu publicznego przez wyznawców innych religii niż islam. Systematycznie dyskryminuje muzułmańskie mniejszości religijne, zwłaszcza szyitów i izmailitów Dwunastu, w tym w edukacji publicznej, wymiarze sprawiedliwości, wolności religijnej i zatrudnieniu.

JIHADWATCH