ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Afganistan: Talibowie wprowadzają zasadę zakazu podróży dla kobiet, chyba że towarzyszy im męski opiekun

utworzone przez | gru 28, 2021 | Wiadomości | 7 Komentarze

Władze talibów w Afganistanie stwierdziły, że „kobietom, które chcą podróżować inaczej niż na krótkie odległości, nie należy oferować transportu, chyba że towarzyszy im bliski krewny płci męskiej”.

Oto co Allah myśli o kobietach, się pytam gdzie są feministki???

Mężczyźni stoją nad kobietami ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi, i ze względu na to, że oni rozdają ze swojego majątku. Przeto cnotliwe kobiety są pokorne i zachowują w skrytości to, co zachował Bóg. I napominajcie te, których nieposłuszeństwa się boicie, pozostawiajcie je w łożach i bijcie je! A jeśli są wam posłuszne, to starajcie się nie stosować do nich przymusu. Zaprawdę, Bóg jest wzniosły, wielki! Koran 4:34 Józef Bielawski

Kobieta nawet do „ubikacji” nie może iść bez pozwolenia, przykład daje sam prorok islamu, Mahomet:

Rozdział: Wychodzenie kobiet w odpowiedzi na wezwanie natury
Opowiadana `Aisha: Prorok (ﷺ) powiedział do swoich żon: „Możesz wyjść, aby odpowiedzieć na wezwanie natury”. Sahih al-Bukhari 147

„Żadnych wycieczek dla afgańskich kobiet bez eskorty męskiego krewnego: talibów”, NDTV, 26 grudnia 2021 r.:

Kabul, Afganistan: Władze talibów w Afganistanie poinformowały w niedzielę, że kobietom, które chcą podróżować na cokolwiek innego niż krótkie dystanse, nie należy oferować transportu, chyba że towarzyszy im bliski krewny płci męskiej.

W wytycznych wydanych przez Ministerstwo ds. Promowania Cnoty i Zapobiegania Rozpustom wezwano również wszystkich właścicieli pojazdów, aby oferowali przejazdy tylko kobietom noszącym islamskie hidżaby.

Kobietom podróżującym ponad 45 mil (72 kilometry) nie należy oferować przejazdu, jeśli nie towarzyszy im bliski członek rodziny” – powiedział AFP rzecznik ministerstwa Sadeq Akif Muhajir, stwierdzając, że musi to być bliski krewny płci męskiej.

Wskazówki, rozpowszechniane w sieciach społecznościowych, pojawiają się kilka tygodni po tym, jak ministerstwo poprosiło afgańskie kanały telewizyjne o zaprzestanie pokazywania dramatów i oper mydlanych z aktorkami.

Ministerstwo wezwało również dziennikarki telewizyjne do noszenia hidżabu podczas prezentacji.

Muhajir powiedział w niedzielę, że hidżab będzie również wymagany dla kobiet szukających transportu. Dyrektywa ministerstwa wezwała również ludzi do zaprzestania odtwarzania muzyki w swoich pojazdach.

Interpretacja hidżabu przez talibów – która może obejmować włosy, zasłonę twarzy lub całe ciało – jest niejasna, a większość afgańskich kobiet już nosi chusty na głowach.

Od czasu objęcia władzy w sierpniu talibowie nałożyli różne ograniczenia na kobiety i dziewczęta, mimo obietnicy łagodniejszych rządów w porównaniu z ich pierwszym

okresem u władzy w latach 90. XX wieku.

W kilku prowincjach lokalne władze talibów zostały przekonane do ponownego otwarcia szkół – ale wiele dziewcząt nadal jest odciętych od edukacji na poziomie średnim.

Na początku tego miesiąca grupa islamistów wydała dekret w imieniu swojego najwyższego przywódcy, nakazujący rządowi egzekwowanie praw kobiet….

JIHADWATCH