ISLAMBLOG

Wszystko o ISLAMIE

 

Afganistan: Śpiewacy uciekają z kraju, obawiając się egzekucji, jeśli zostaną, ponieważ muzyka jest nieislamska

utworzone przez | wrz 19, 2021 | Wiadomości | 5 Komentarze

Opowiedział Abu Malik Ash’ari, że Wysłannik Allaha (ﷺ) powiedział:
„Ludzie z mojego narodu będą pić wino, nazywając je innym imieniem, i będą dla nich grać na instrumentach muzycznych i śpiewające dziewczęta (będą dla nich śpiewać). Bóg sprawi, że pochłonie ich ziemia i zamieni ich w małpy i świnie. Sunan Ibn Majah 4020

Afgańscy śpiewacy, którzy uciekli do Pakistanu, twierdzą że nie mieli innego wyjścia, jak tylko uciekać gdy talibowie przejęli władzę w Afganistanie.

BBC rozmawiało z sześcioma piosenkarzami, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Pakistanem i obecnie żyją w ukryciu. Jeden powiedział, że obawiał się, że zostanie stracony, jeśli pozostanie w Afganistanie.

Talibowie zakazali muzyki i są oskarżani o wykonanie w sierpniu egzekucji ludowego piosenkarza w północnej prowincji Baghlan.

Grupa bojowników nie odpowiedziała na zarzut.

Syn piosenkarza Fawad Andarabi, Jawad powiedział Associated Press, że jego ojciec został postrzelony w głowę na rodzinnej farmie w dolinie Andarab.

Khan (imię zmienione) mieszkał w Kabulu przez ostatnie 20 lat i śpiewał i grał na weselach w całym kraju. Śpiewacy ludowi są popularni na weselach pasztuńskich.

Powiedział że muzyka została zakazana w poprzednim reżimie talibów, ale biznes i tak szedł dobrze od czasu ich obalenia w 2001 roku.

Gdy w tym roku talibowie posuwali się po całym kraju, Khan i inni byli obojętni; wierzyli że grupa bojowników się zmieniła i pozwoli im kontynuować tworzenie muzyki.

Ale po tym jak talibowie przejęli kontrolę nad stolicą w zeszłym miesiącu, uzbrojeni ludzie – których Khan uważa za bojowników talibskich – przyszli go szukać i rozbili jego instrumenty.

„O północy mój strażnik biurowy zadzwonił do mnie i powiedział, że niektórzy ludzie przyszli z bronią i zepsuli wszystkie instrumenty, wciąż tu są i pytają o ciebie” – powiedział.

On i jego rodzina opuścili Kabul wczesnym rankiem następnego dnia. Teraz mówi że mylił się co do talibów.

Śpiewacy i muzycy którzy uciekli z Afganistanu przez posterunki graniczne Torkham i Chaman, ukrywają się teraz na przedmieściach Islamabadu i Peszawaru i próbują znaleźć sposób na uzyskanie azylu poza Pakistanem….

Źródło JIHADWATCH